گروه آمار و کاربردها

معرفی رشته آمار و کاربردها

علم آمار، یک علم تصمیم ساز برای مدیران در تمامی رده­های کاری و شغلی می­باشد. این شاخه از علم، کاربرد علمي مباحث رياضي و احتمال براي درک درست از محیط پیرامون با استفاده از جمع آوري داده، تحليل و ارائه اطلاعات مي‌باشد. روش‌هاي آماري در علوم گوناگون مانند زيست شناسي، اقتصاد، مدیریت، مهندسي، پزشکي، بهداشت عمومي، روان‌شناسي، بازاريابي، آموزش و ورزش کاربرد و اهميت فراوان دارند. بنابراین حد و مرزی برای بکارگیری از این علم در علوم دیگر وجود ندارد.

مقاطع تحصيلي و گرايش‌ها

این رشته در مقطع کارشناسی با نام آمار و کاربردها شناخته می­شود و در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش می­باشد که عبارتند از: آمارریاضی، آماراقتصادی و اجتماعی، آمار بیمه، آمار زیستی. آمار رياضي به لحاظ جامع بودن و در بر گرفتن ويژگي‌هايي نسبت به دو گرايش ديگر از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. در اين گرايش تحقيقات علمي مبتني بر روش‌هاي کاربردي در همه زمينه‌ها و بدون هيچ محدوديتي قابل انجام است، در حالي که در سه گرايش ديگر اين تحقيقات به زمينه‌هاي بيمه (براي گرايش بيمه)، اجتماعي(براي گرايش اقتصادي و اجتماعي) و زیست (برای مسائل زیستی و پزشکی) محدود مي‌شود. در دوره تحصيلات تكميلي آمار قصد، تربيت نيروهايي است كه بتوانند در گسترش مرزهاي دانش در حيطه علوم آماري سهيم باشند. به علاوه قادر باشند مسائل پيچيده‌تر علمي را به صورت كمي تحليل كرده، مسائل آمار بيمه (آكچوئري)، مدل هاي آماري اقتصادي و اجتماعي را بررسي و تحليل كنند. لذا ادامه تحصيل در اين رشته به افراد علاقه‌مند به مسائل مختلف روز توصيه مي گردد. در واقع براي مدل سازي رياضي مسائل مختلف جامعه، درک عميق و شناخت کافي نياز است، و اين شناخت جز با پيگيري مستمر و داشتن انگيزه کافي فراهم نخواهد شد. به بيان ديگر علاقه مندي به فراگيري اساس روش‌هاي آماري به تنهايي براي موفق بودن در اين رشته کافي نيست، بلکه نياز است فرد از سطح اطلاعات عمومي بالايي برخوردار باشد و توانايي نگاه موشکافانه بر مسائل اجتماعي مختلف را نيز داشته باشد. همان طور که در قسمت قبل بيان شد هدف کلي از دوره تحصيلات تکميلي گرايش‌هاي مختلف اين رشته گسترش مرزهاي دانش در حيطه علوم آماري و تحليل علمي مسائل روز است و به نظر مي رسد که تفاوت سه گرايش اين رشته يعني تنها در نوع مسائل روزي است که بررسي و تحليل مي‌کنند.

دانشجویان این رشته برای ادامه تحصیل می­توانند در رشته­های دیگر مانند مهندسی صنایع، اقتصاد، مدیریت و... ادامه تحصیل دهند که سبب شده توانمندی آماری آنها در حیطه­های دیگر علوم با قدرت بیشتری نمایان گردد.

 فرصت­هاي شغلي

 فعاليت در مراکزي که نياز به جمع آوري، تجزيه و تحليل آمار و اطلاعات دارند. مانند مراکز تحقيقاتي، سازمان‌ برنامه‌ و بودجه‌، مرکز آمار ايران‌، بانک‌ها، ادارات‌ بيمه‌، مراکز صنعتي‌، کارخانجات‌ و... . البته گمنام بودن علم آمار و کاربردهای آن در جامعه، مانع از جذب فارغ التحصیلان رشته آمار نشده است بلکه بسیاری از استادان و دانشجویان این رشته معتقد هستند که فارغ التحصیلان آمار کمتر با مشکل بیکاری روبرو میشوند. اشتغال در واحدهاي‌ آماري‌ وزارتخانه‌هاي‌ مختلف‌ مانند آموزش و پرورش، جهاد کشاورزي‌، تعاون و کار و رفاه اجتماعي، بهداشت و درمان‌، امور اقتصادي و دارايي‌، فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي و... در چند سال اخیر به شدت در حال افزایش می­باشد.

اعضای هیات علمی گروه آمار و کاربردها

ردیف
نام و نام خانوادگی
زمینه تخصصی
مرتبه علمی
دانشگاه و سال اخذ مدرک
1 دکتر مسیب احمدی آمار کاربردی استادیار فردوسی مشهد
2 دکتر الهه ظهوریان(مدیرگروه) نظریه احتمال استادیار هانری پوانکاره فرانسه - 1386
3 دكتر جواد قاسمیان رياضي کاربردی-آمار استاديار علم وصنعت ایران - 1391
4 روح ا... رمضانی آمار ریاضی مربی دانشگاه صنعتی امیرکبیر- 1385

 

TOP